Namiot, Jurta, czy domek na drzewie? Co wybrać?

Namiot, Jurta, czy domek na drzewie? Jaki apartament glampingowy wybrać?

Celem działania ośrodków glampingowych jest połączenie luksusu i ekstrawagancji.

Jednak, żeby apartament można było nazwać luksusowym musi on spełniać kilka podstawowych warunków. Bardzo ważne jest wybranie takiego apartamentu, który jest dostosowany do potrzeb wymagających gości. Żeby wybrać ten najlepszy trzeba określić kilka kryteriów, na których nam najbardziej zależy w tym artykule omówimy najważniejsze z nich.

  • Powierzchnia

Bardzo ważne przy wyborze apartamentu jest określenie jego powierzchni. powinniśmy wziąć pod uwagę, że przy tego typu atrakcjach nie jesteśmy w stanie porównać apartamentu glampingowego z pokojem hotelowym 1:1. Prosty przykład, namiot campingowy w którym mieszczą się 3 osoby ma powierzchnię ok. 5m kwadratowych, natomiast pokój hotelowy ok. 30, jest różnica. Należy pamiętać, że czym większy apartament wybierzemy tym trudniej będzie go ogrzać w nocy. Wybierając zbyt duży apartament ryzykujemy, że zmarzniemy i nie będzie nam komfortowo.

  • Wysokość sufitu

W namiocie trudno jest być w pełni wyprostowanym. Nie jest to duży problem, kiedy cały dzień spędzamy na dworze i wracamy do namiotu tylko po to żeby odpocząć przed kolejnymi wyzwaniami które na nas czekają. Jednak wybierając ośrodek glampingowy warto pomyśleć o własnym komforcie. Do tego warto wziąć pod uwagę, że będąc cały czas na dworze jesteśmy narażeni na niedogodności związane z pogodą. W każdej chwili może zacząć padać. Wtedy w naszym apartamencie spędzimy trochę czasu oczekując na zmianę pogody. Ciekawym rozwiązaniem jest jurta, czyli specjalny namiot, który wywodzi się z kultury Tatarskiej. Jest on zaprojektowany w taki sposób, żeby był komfortowy przez cały rok. W najwyższym punkcie, w środkowej części, sufit sięga ok 4m. natomiast w najniższym tylko 120 cm. Taki układ zapewnia nam możliwość komfortowego poruszania się wewnątrz. jednocześnie ogranicza straty ciepła związane z dużą powierzchnią.

  • Lokalizacja

Co komu przyjdzie z domku na drzewie, jeśli będzie cierpiał na lęk wysokości albo jak mamy się zachwycać pięknym widokiem jeziora, jeśli jesteśmy otoczeni chmarą insektów. Dlatego szczególne ważne jest odpowiednie przemyślenie kwestii lokalizacji. Istotną kwestią jest również odległość od atrakcji turystycznych.

  • Alergeny

Powinniśmy pamiętać, że apartamenty zlokalizowane w naturze są wystawione na działanie alergenów. Wiedząc na co jesteśmy uczuleni, powinniśmy wybrać taki apartament, żeby ograniczyć działanie alergenów napływających z zewnątrz. Atestowana pościel dla alergików na niewiele się przyda, jeśli jako miejsce naszego noclegu wybierzemy apartament znajdujący się w niekorzystnym miejscu. Najwięcej polaków jest uczulona na pyłki roślin, drzew, krzewów i traw. Te rośliny wytwarzają alergeny tylko w określonych porach roku. W pozostałych dniach ich działanie jest niegroźne.

  • Taras

Śniadanie na tarasie z pięknym widokiem w otoczeniu dziewiczej przyrody to marzenie niejednego amatora glampingu. dlatego wybierając swój wymarzony apartament warto zwrócić uwagę, czy jest on wyposażony w taras.

 

 

One Comment

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.