Jak zbudować drewniany dom z bali? Krok po kroku

Ucieczka od wszystkiego i życie w domku otoczonym przez naturę może brzmieć zbyt dobrze, by mogło być prawdziwe. Być może marzyłeś o takim stylu życia od lat i być może postanowiłeś w końcu zrealizować swoje marzenie. Budowa takiego domku może wydawać się łatwa. W rzeczywistości zbudowanie domku z bali od podstaw może być skomplikowane, czasochłonne i stresujące. Skupienie uwagi na kilku ważnych punktach z góry pomoże Ci sprawić, że wszystko stanie się prostsze.

Znalezienie właściwej ziemi

Kiedy zastanawiasz się nad typem terenu, na którym postawić swój domek z bali, zazwyczaj kierujesz się tym jaki krajobraz będzie cię otaczał. Ważnym czynnikiem jest również cena. Chociaż są to ważne punkty, istnieje wiele innych czynników, o których należy pamiętać, jeśli chcesz kupić dobrą działkę. Na przykład, należy określić, czy ziemia ma dostęp do wody oraz ścieków. Jeśli nie, należy upewnić się, że dostępne jest miejsce, aby zainstalować system septyczny i studnię. Nie należy zakładać, że jeziora, strumienie lub stawy mogą być wykorzystywane jako źródło słodkiej wody. Mogą one być zanieczyszczone.

ownikom budowlanym możliwość pracy przez kilka miesięcy w roku.

Należy również ustalić, czy teren posiada przyłącza elektryczne. Jeśli ich nie ma, przy analizie kosztu gruntu należy wziąć pod uwagę koszt eksploatacji mediów. Kolejną ważną kwestią jest dostęp do dróg. Tylko dlatego, że Twoja ciężarówka 4×4 może wjechać na stromą, gruntową drogę, nie oznacza, że pojazdy robocze i sprzęt potrzebny do budowy domu mogą równie łatwo dostać się do twojej działki. Warunki pogodowe mogą również utrudnić dostęp do budowy i utrudnić prac

Znalezienie dobrej firmy budowlanej

Jak widać, znalezienie odpowiedniego kawałka ziemi, na którym można zbudować dom z bali, nie jest łatwym zadaniem. W rzeczywistości, dokładne zbadanie wszystkich dostępnych opcji i zawężenie ich może zająć wiele miesięcy. Jest to tylko pierwszy krok w procesie budowy. Po znalezieniu odpowiedniego gruntu pod budowę, należy następnie znaleść renomowaną firmę budowlaną, która oferuje swoje usługi w okolicy. Powinna to być firma, która posiada licencję i ubezpieczenie oraz dobre referencje. Dobrze jest znaleść firmę budowlaną, która ma doświadczenie w budowie domów z bali.

Dobry projekt

Kiedy spotkasz się z przedstawicielem firmy budowlanej, przeprowadzi on z tobą dokładny wywiad, aby ustalić, czego dokładnie oczekujesz. Weźmie on pod uwagę wszystko: od Twojego budżetu i preferowanego stylu wykonania do tego, ile szaf, szafek kuchennych i innych mebli potrzebujesz. Będziesz musiał przemyśleć czego tak naprawdę oczekujesz i co jest Ci potrzebne. Musisz także pomyśleć o komforcie swoich gości jeżeli planujesz zbudować dom z bali pod wynajem. Ważne jest też aby używać elementów, które są przyjazne dla środowiska. Na przykład, wysokie sufity mogą wyglądać imponująco, jednak w zimie mogą zwiększyć koszta utrzymania, ze względu na uciekające ciepło. Ogromne okna, pozwalają dokładnie obserwować piękne widoki i krajobrazy, jednak niskie temperatury mogą znaleść się w twoim domu z bali znacznie łatwiej przedostając się przez szkło niż przez ściany. Twój projektant powinien wziąć pod uwagę lokalizację Twojej ziemi, jej unikalne cechy i wszystkie Twoje preferencje podczas projektowania domu.

Uzyskanie pozwoleń na budowę

Niektóre firmy budowlane uzyskają w twoim imieniu wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę, ale nie zawsze tak jest. Być może będziesz musiał sam zadbać o wymagane pozwolenia, zanim rozpoczną się jakiekolwiek prace budowlane. Uzyskanie pozwolenia na budowę nie zawsze jest proste. Złożenie odpowiedniej dokumentacji we właściwym dziale urzędu miasta może nie wystarczyć. W niektórych przypadkach może dojść do odmowy wydania pozwolenia z uwagi na konkretny problem. Przed wydaniem pozwolenia na budowę konieczne może być odpowiednie zajęcie się tym problemem i usunięcie jego skutków.

Należy pamiętać, że w niektórych obszarach budynki muszą przejść różne kontrole . Mogą one mieć miejsce w określonym czasie w trakcie całego procesu budowy. Na każdym etapie istnieje możliwość, że prace wykonane w domu nie przejdą kontroli, a ekipa budowlana będzie musiała cofnąć się, aby skorygować problem przed rozpoczęciem bardziej zaawansowanych etapów procesu budowy. Opóźnienia w realizacji projektów budowlanych są częste i należy się ich spodziewać.

Znalezienie łatwiejszej alternatywy – kupno gotowego projektu

Jeśli czujesz się zniechęcony do budowania swojego wymarzonego domu z bali po zapoznaniu się z wprowadzającymi etapami procesu, nie jesteś sam! Budowa domku z bali może być o wiele trudniejsza niż budowa typowego domu, ze względu na odległe lub odizolowane położenie terenu, charakterystykę terenu i wiele innych przeszkód, które trzeba przeskoczyć, aby rozpocząć proces budowy. Pamiętaj, że prawdopodobnie pojawią się dodatkowe koszty takie jak poprawa drogi dojazdowej czy doprowadzenie mediów do twojego domku.

W rzeczywistości musisz znaleźć odpowiedni grunt, na którym będziesz mógł umieścić swój dom, niezależnie od tego, jak go zbudujesz, ale być może w ogóle nie będziesz musiał fizycznie budować domku. Gotowe domy z bali są dostępne do kupienia w internecie. Można łatwo znaleźć projekt, który będzie idealnie pasował do twojego gruntu.

Kupując gotowy projekt domu z bali można uniknąć wielu kłopotów i potencjalnych przeszkód związanych z budową domu od podstaw. Możesz skupić swój czas na znalezieniu odpowiedniego kawałka ziemi, mając już na uwadze swój projekt kabiny. Wszystkie kłopoty związane ze znalezieniem budowlańca lub radzeniem sobie z opóźnieniami pogodowymi, problemami z ekipą budowlaną i innymi mogą zostać w ten sposób wyeliminowane.

One Comment

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.