Jak przygotować się do wyprawy outdoorowej?

Jak przygotować się do wyprawy outdoorowej?

Pewnie każdy z Was odbył już w swoim życiu wyprawę outdoorową, wędrując po górach z plecakiem, czy jadąc na jednodniową wycieczkę. A może właśnie po to przyjechaliście odwiedzić ośrodek glampingowy, żeby poczuć bliskość natury? niezależnie od Waszej motywacji przygotowaliśmy w tym artykule kilka wskazówek, żeby wasza wyprawa była udana i bezpieczna. Oto one:

  • Zaplanuj odpowiednią trasę!

Przed wyruszeniem na wyprawę, ważne jest aby dobrze się przygotować. Jednym z elementów tych przygotowań jest wcześniejsze zaplanowanie trasy wędrówki. Jeśli zrobicie to wcześniej unikniecie sytuacji, w której jesteście daleko od waszego celu, robi się późne popołudnie, nied

ługo będzie zachodziło słońce, a Ty i

Twoi towarzysze jesteście wykończeni całodzienną wędrówką. Wszyscy wiemy, że tak powstają najlepsze przygody, ale to stwarza bardzo niebezpieczną sytuację. Dlatego ważne jest, aby przed wyruszeniem znać dokładną trasę wyprawy. Planując trasę dobrze jest wybrać kilka wariantów, dłuższy, krótszy i optymalny. Optymalny to ten który powinniście wybrać, dwa pozostałe warianty to dodatkowe możliwości z których możecie skorzystać kiedy będą potrzebne. Pamiętajcie, żeby długość trasy zaplanować na maksymalnie 80% możliwości najsłabszego członka waszej drużyny. Planując długość trasy ważne jest, żeby uwzględnić przewyższenia, czyli ile metrów musimy wspiąć się pod górę, pokonując dany odcinek. Dużo więcej trudności sprawi trasa w której jest dużo przewyższeń niż trasa o tej samej długości w płaskim terenie. Planując trasę można to zrobić przy użyciu tradycyjnej mapy, ale technologia wychodzi nam na przeciw proponując przeznaczone do tego aplikacje, które same policzą przewyższenia, długość trasy na poszczególnych odcinkach, a nawet czas jaki zajmie nam ich pokonanie. Do najlepszych aplikacji tego typu należą mapa.turystyczna i mapy.cz, ta ostatnia działa również w trybie offline i bardzo przydaje się podczas wyprawy.

  • Sprawdź pogodę!

Bardzo ważne jest, abyś przed wyruszeniem w trasę sprawdził prognozę pogody. To od niej zależy jak powinieneś się przygotować, jaki sprzęt turystyczny ze sobą zabrać i jak długą trasę zaplanować. Zupełnie inaczej chodzi się w rzęsistym deszczu niż w skwarnym słońcu popołudnia. Wybierając się na wyprawę outdoorową w dni kiedy może być wątpliwa pogoda, możesz zaplanować trasę tak, żeby przeczekać burzę w schronisku robiąc przerwę obiadową.

  • Ubierz się odpowiednio do pogody

Zupełnie inaczej chodzi się w krótkich spodenkach i czapce z daszkiem a zupełnie inaczej w ciężkim płaszczu przeciwdeszczowym. Najprawdopodobniej nie będziesz potrzebował tych dwóch różnych rzeczy podczas jednej wyprawy. Ubierz się odpowiednio do pogody! wtedy zwiększysz komfort całej wyprawy. Przygotowując się pamiętaj, żeby wziąć pod uwagę towarzyszy podróży z którymi wyruszasz. Jeśli będziecie szybko się poruszali i robili krótkie przerwy, możecie się lekko ubrać. Organizm ludzki podczas wysiłku fizycznego wytwarza ciepło, jeśli ubierzesz się zbyt ciepło prawdopodobnie zgrzejesz się i będziesz ryzykował przeziębieniem. Jeśli jednak wiesz, ze twoi towarzysze nie chodzą tak szybko jak ty i będziesz musiał na nich czekać, lepiej ubrać się tak, żeby na pewno nie zmarznąć.

  • Zabierz jak najlżejszy plecak!

Lżejszy plecak to więcej radości z chodzenia. Mając lekkie plecaki będziecie w stanie przejść dłuższy dystans i nie zmęczycie się tak bardzo. Lekki plecak ma szczególne znaczenie podczas stromych podejść pod górę. Poradniki turystyczne mówią, że idealna waga plecaka podczas jednodniowej wyprawy to 4-5kg. Jeśli wybieracie się na dłuższą wycieczkę i potrzebujecie zabrać sprzęt do biwakowania nie powinniście przekroczyć 10 kg. Chodzenie z cięższym plecakiem mija się z celem. Pamiętaj, żeby zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy, z których na pewno skorzystasz.

  • Bądź gotowy na wszystko!

W outdoorowych przygodach najlepsze jest to, że wszystko może ci się przytrafić, nigdy nie wiesz czego się spodziewać. Jednak to od Ciebie zależy, czy te przygody będą bezpieczne. Pamiętaj, żeby podczas wyprawy przynajmniej jedna osoba miała w plecaku apteczkę. Wbrew pozorom skręcenia kończyn bardzo często się zdarzają. Powinniście mieć przy sobie telefony, zeby w nagłej sytuacji móc wezwać pomoc.

  • Pamiętaj o dodatkowych kaloriach!

Podczas kilkugodzinnej wędrówki, każdy może zrobić się głodny. Pamiętaj, żeby zawsze mieć przy sobie coś do zjedzenia. Nigdy nie masz pewności, ze w schronisku da Ci się kupić obiad. Jeśli robisz kanapki, to zrób takie, które będą Ci smakować po całym dniu chodzenia. Dobrym rozwiązaniem są również batoniki proteinowe, które dostarczają dużo energii naszemu organizmowi, lub ich smaczniejsza wersja, czyli batoniki z musli. Pamiętaj, żeby zawsze mieć przy sobie zapas wody. 1l to zupełne minimum, ale branie większej ilości napojów też nie jest najlepszym rozwiązaniem.  Najprawdopodobniej podczas wyprawy będziesz miał możliwość uzupełnienia wody, chociażby w schronisku lub przydrożnym sklepie.

  • Zadbaj o kondycję przed wyroszeniem na wyprawę!

Przed wyruszeniem na wyprawę dobrze jest zadbać o kondycję fizyczną. Wyruszając bez przygotowania prawdopodobnie nabawisz się bolesnych zakwasów. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z wyprawami outdoorowymi lub testujesz nowo nabyty sprzęt turystyczny, lepiej zaplanować krótszą wyprawę.

  • Bądź gotowy na insekty!

Komary i kleszcze potrafią być prawdziwa zmorą podczas wypraw outdoorowych. Warto o tym pamiętać podczas

  • Zadbaj o towarzyszy podróży!

  • Zadbaj o własny komfort!

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.